Vodič za kupovinu klime: Kako odabrati pravo rješenje za svoj dom

vecernji.hr, ilustracija

Na dane kad ni more ne pomaže u rashlađivanju, nemamo puno opcija – preostaje nam jedino skloniti se sa sunca, upaliti klimu i čekati da se temperature spuste na podnošljive razine.

Jedino što je potrebno u tim slučajevima jest pronaći dobar klimatizacijski uređaj koji će uspjeti brzo i efikasno rashladiti veliki prostor, pritom ne trošeći previše energije. Stoga smo pripremili veliki vodič kroz trenutno dostupne klima-uređaje na tržištu.

Klime se u principu dijele na dvije različite vrste – prijenosne i split klime. Naravno, svaka ima svoje prednosti i ograničenja. U moru izbora, pripremili smo vam vodič kroz odabir pravog uređaja za vaše potrebe.

Split klima-uređaj

Split klime odlična su opcija za učinkovito hlađenje, ali i grijanje prostora površine do 40 kvadrata. Sastoje se od vanjske i unutarnje jedinice te su fiksne. Zbog toga zahtijevaju profesionalnu instalaciju te povezivanje cjevovoda za hlađenje, odnosno, grijanje.

Uz njih postoje i multisplit sistemi koji se sastoje od više unutarnjih, a samo jedne vanjske jedinice, što olakšava hlađenje, odnosno, grijanje jednog prostora. Klima-uređaji višeg energetskog razreda troše manje energije, što znači manje račune.

Zahvaljujući modernoj tehnologiji, klimatizacijski uređaji rade po principu invertera. Zbog toga je postizanje zadane temperature brže, kao i što je i njezino održavanje lakše. Pritom se troši manje energije, a moguće je i grijanje na vrlo niskim temperaturama.

Prijenosni klima-uređaj

Prijenosne klime su samostojeći uređaji, što znači da ih po potrebi možete premjestiti iz dnevnog boravka u spavaću sobu. Njih je također moguće koristiti i za potrebe hlađenja i grijanja, a njihova glavna prednost je jednostavno postavljanje.

Tako ćete ih moći postaviti samostalno, bez dolaska ovlaštenog servisera, te ih po potrebi premjestiti iz jedne prostorije u drugu.

Ono što je bitno imati na umu jest činjenica da prijenosni klima-uređaji nisu toliko jaki kao split sistemi, pa se ne preporučuje koristiti ih za prostore površine veće od 20 kvadrata. Pritom, jednostavno nisu toliko energetski učinkovit odabir kao što je to slučaj s odabirom fiksnog sistema.

Razne funkcionalnosti

Međutim, klimatizacijski uređaji, osim što zagrijavaju i rashlađuju prostore, mogu poslužiti i kad je u pitanju održavanje kvalitete zraka. Pogotovo u ove tople dane kad je vlaga u zraku izrazito visoka.

U tom pogledu, bitni su HEPA filtri koji uklanjaju i mikroprašinu, bakterije i mikrobe, ali isto tako i gljivice, pelud te druge štetne stvari. Tako klimatizacijski uređaji mogu poslužiti i kao pročišćivači zraka.

Kako bi uvijek bili jednako učinkoviti, preporučuje se očistiti filtre usisivačem jednom mjesečno, dok je njihov predviđeni životni vijek jedna godina. Stoga je uvijek poželjno nabaviti nove filtre prije početka sezone hlađenja, odnosno, grijanja.

Razredi energetske učinkovitosti

Klimatizacijski uređaji, bez obzira na to kakvi bili, općenito spadaju u visokoenergetski učinkovite kategorije. Tako su 2013. godine predstavljeni novi energetski razredi – A+, A++ i A+++. Prilikom klasifikacije uzima se u obzir i emisija buke unutarnje, ali i vanjske jedinice.

Nedavno je uvedena i nova energetska naljepnica, na kojoj su svakom klimatizacijskom uređaju dodijeljena dva energetska razreda – SEER kao ocjena u režimu hlađenja i SCOP kao ocjena u režimu grijanja.

Ove dvije nove vrijednosti uzimaju u obzir više mjernih točaka prilikom izračuna, pa je za ocjenu u načinu hlađenja kao mjerodavna točka uzet Strasbourg.

Za režim grijanja pak ne postoji jedna referentna točka, već je Europa podijeljena na tri zone – Sjeverna Europa (hladno), Središnja Europa (srednje) i Južna Europa (toplo). Hrvatska tako spada u Sjevernu Europu, pa je prilikom kupovine potrebno na naljepnici provjeriti SCOP vrijednost za plavu oznaku.

Slatke alternative

Međutim, uvijek postoji netko tko će željeti ugasiti klimu. Velik broj ljudi ne može se naviknuti na hladni zrak, odnosno, na preveliku razliku između unutarnje i vanjske temperature. Upravo zbog toga se ne preporučuje držati klimu na temperaturi ispod 20 stupnjeva, koliko god to bilo primamljivo.

Kada klima nije opcija, uvijek je dobra ideja upaliti i stojeći ili stolni ventilator. Iako imaju manju snagu te će im dulje trebati da rashlade prostor, pritom još i ne toliko dobro, bit će nježniji u pogledu promjene temperature i privikavanja na istu

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*