Tako su cigarete i duhanski proizvodi poskupjeli od 20 do 50 lipa. Dakle, kutija cigareta koja je do sada stajala 29 kuna, sada je tri eura i 90 centi, što iznosi 29 kuna i 25 lipa
Prvim danom 2023. godine Hrvatska je uvela euro kao službenu valutu, a nakon konverzije vidljivo je da za pojedine proizvode potrošači sada plaćaju veće iznose.
Pa tako su cigarete i duhanski proizvodi poskupjeli od 20 do 50 lipa. Dakle, kutija cigareta koja je do sada stajala 29 kuna, sada stoji tri eura i 90 centi, što iznosi 29 kuna i 25 lipa.
Kava na aparatu za kavu koja je prije uvođenja eura stajala šest kuna, sada stoji 93 centa, što je lipu ili dvije manje od sedam kuna, dakle poskupljenje od skoro cijele kune, prenosi Direktno.
U nekim pekarnicama poput Mlinara jasno su vidljive veće cijene. Naime, kroasan koji ste do sada plaćali šest kuna, sada iznosi jedan euro i 10 centi što je za dvije kune i 28 lipa skuplje od stare cijene. Bijeli obični kruh sada ćete plaćati čak 31 lipu više, odnosno jedan euro i 90 centi (14 kuna i 31 lipu).
Zagrebački parking isto tako je podigao cijene satnih karata. Pa sada sat vremena u prvoj zoni stoji 12 kuna i šest lipa (euro i 60 centi), dakle – porast od šest lipa. Druga zona skuplja je za 27 lipa, dakle iznosi pet kuna i 27 lipa, odnosno 70 centi. Treća zona skuplja je za 26 lipa.
Dnevna karta u trećoj zoni zagrebačkog parkinga do sada je bila devet kuna, a sada je skuplja za 79 lipa.
Dok su druge benzinske postaje prvog dana nove godine tek istaknule cijene goriva u eurima, Petrol je s Croduxom otišao korak dalje i tako povećao svoje cijene goriva. Benzin je poskupio za 39, a dizel za 24 lipe.
Cijene su rasle i na tržnicama. Do sada ste kilo naranči mogli kupiti za 13 kuna, a sada je cijena narasla za čak dvije kune i sedam lipa, odnosno platit ćete kilogram – ravno dva eura. Krumpir po kilogramu se do sada plaćao između tri i pet kuna, a sada je kilogram krumpira čak šest kuna i 78 lipa, dok ćete za kilogram luka, umjesto dosadašnjih šest kuna, izdvojiti sedam kuna i 53 lipe, piše Dnevnik.ba.