U Gradskom vijeću šesnaest vijećnika HDZ-a bilo je ZA, šest vijećnika oporbe protiv i jedan suzdržan, tako da u BiH više ne postoji niti jedna ulica po nekom ustaškom dužnosniku. Postavlja se pitanje – što s nazivima ulica po imenima predstavnika drugog totalitarnog režima – partizanskog? U Mostaru i mnogim gradovima postoje ulice s nazivom maršala Tita.
Većinom glasova Gradsko vijeće Čapljine u ponedjeljak 15. svibnja, na nastavljenoj je 14. sjednici, odlučilo preimenovati Ulicu dr. Mile Budaka u Čapljini u Ulicu Jelene Zrinjski.
Inače Jelenu Zrinski su zvali „najodvažnijom ženom Europe” – kakvom ju je smatrao francuski vladar Luj XIV.
„Sloboda nam je zarobljena i satjerana u munkacsku tvrđavu, a brani ju ona, premda samo žena, no zrinjevski srčana”. Iako tvrđavu nije uspjela zadržati, uspjela je i to doista „zrinjevski srčano”, ipak obraniti živote svoje djece. Zaštitila je sina, unuka Petra Zrinskog, Ferenca II. Rakoczija, čiji će lik nacija i nacionalna poezija pamtiti kao svojega „zapovjednog kneza”, koji će stoljećima poslije prerasti u simbol, mit.
Za promjenu imena Ulice dr. M. Budaka glasovalo je 16 vijećnika HDZ-a, šest vijećnika iz oporbe bilo je protiv, jedan suzdržan. Promjenu je predložila MZ u kojoj se nalazila imenovana ulica, a gradsko povjerenstvo za imenovanje ulica dalo suglasnost.
Književnik Mile Budak bio je dugogodišnji član ustaškog pokreta, doglavnik, ministar u Vladi NDH, jedan od vodećih ustaških ideologa i potpisnik rasnih zakona.
Promjeni naziva ove ulice je prethodila velika borba dijela čapljinske oporbe za ostavljanje naziva Mile Budaka, koja je rezultirala i prekidom 14. sjednice GV-a 28. travnja. Pljuštale su i kaznene prijave od strane oporbe prema vladajućim. Jučer, pripadnici oporbe čak nisu htjeli napustiti vijećničku govornicu po cijenu prekida sjednice. Teza oporbe je da Budak nije bio nikakav zločinac, da je spašavao Židove, ali da mu je na namještenom suđenju oduzet život i stavljena anatema ratnog zločinca. Inače, mnogi članovi vijeća i iz vlasti i oporbe izgubili su djedove poslije II. svjetskog rata u takvim namještenim suđenjima ili čak bez suđenja. Njihova imena se nalaze na Trgu hrvatske slobode u Čapljini. To su vladajući sve potvrdili, ali vodili su se tezom da se ovdje ne optužuje Budak, već da nijedan pripadnik ustaškog ili partizanskog režima nema pravo na ulicu u Čapljini. Sve u svemu, vladajući su promijenili i posljednju ulicu koja nosi naziv nekog dužnosnika ustaškog režima u BiH.
Zajednički zaključak je da se inače više vodi računa da nazive ulica nose ljudi vezani za Čapljinu i potekli iz Čapljine.
Nazive su dobile i dvije nove ulice u gradu; najveća ulica u Čapljini dobila je naziv Vukovarska, a još jedna nova ulica je dobila naziv Svetog Ivana Pavla II.