Milorad Ulemek Legija, višestruko osuđeni ubojica, suradnik zemunskog klana i zapovjednik zloglasne Jedinice za specijalne operacije, izišao je danas pred govornicu Žalbenog suda u Beogradu kako bi svjedočio o ubojstvu novinara Slavka Ćuruvije, piše srbijanski portal Blic.
Ovo je Legijin prvi izlazak iz zatvora poslije sedam godina, dodaje Blic.
Kako javlja reporter ovog medija iz Žalbenog suda, Legija je obučen u sivu duksericu i izgleda gotovo istoga kao s posljednjih fotografija dostupnih javnosti. Sutkinja ga je upozorila da je dužan govoriti istinu. Legija je potvrdio da je razumio i da polaže zakletvu.
Sutkinja ga je upitala što zna o ubojstvu novinara Slavka Ćuruvije.
Legija: Sve što mogu izjaviti je da nemam ništa dodati, niti izuzeti od onoga što sam svjedočio na prošlom ročištu. To je sve što imam za izjaviti.
Sutkinja: Imate li neposredna saznanja o ovom ubojstvu?
Legija: Ne.
“Nemam šta dodati”
Sutkinja: Ostajete li pri iskazu iz 2014. godine?
Legija: Kao što sam rekao, nemam što dodati ili izuzeti.
Sutkinja: Ostajete li pri izjavi koju ste dali pred sudom 2016?
Legija: Kao što sam rekao, nemam što da dodati ili oduzeti.
Sutkinja: Je li došlo do susreta vas i Radomira Markovića, je li vam stavio prijedlog da likvidirate neku osobu koja ugrožava državnu sigurnost?
Legija: Gospođo predsjedavajuća, kao što sam već rekao, stvarno ne vidim svrhu ovog ispitivanja, sve sam rekao.
Sutkinj: Jeste li kasnije, 2002. godine angažirali neke osobe da uklone Kuraka ili Romića (glavno osumnjičeni za ubojstvo Ćuruvije, pripadnici DB)?
Legija: Ostajem pri svemu što sam rekao na prošlom suđenju.
Bilo prijetnji ranije
Tužitelj je pitao o prijetnjama upućenim Legiji.
Sutkinja je pitala je li bilo prijetnji?
Legija: Ranije da.
Pitala je jesu li prijetnje utjecale na njegov iskaz.
Legija: Nisu utjecale.
Odvjetnik Kuraka: Je li svjedok ikada kazao tužiteljsvu da je na Ćuruviju pucao Kurak?
Legija: Ne.
Odvjetnica Dobričanin: Ima li saznanja da je Ratko Romić udario u glavu Branku Prpu?
Legija: Ne, niti imam saznanja, niti sam to rekao.
Odvjetnica Dobričanin: Jeste li braći Simović (Zemunski klan) rekli da je Kurak ubio Ćuruviju, Romić pomogao?
Legija: Ne sjećam se.
Odvjetnica Dobričanin: Imate li neposredne dokaze da su oni to uradili?
Legija: Neposredne ne.
Sutkinja: A posredne?
Legija: Pa već sam odgovorio, imaju zapisnik.
Završeno je s ispitivanjem svjedoka Milorada Ulemeka Legije, sutkinja se zahvalila i otpustila svjedoka.
Drugostupnjevi postupak za ubojstvo novinara Slavka Ćuruvije počeo je pred Žalbenim sudom u Beogradu svjedočenjem Branke Prpe, Ćuruvijine supruge.
Ubojstvo Slavka Ćuruvije, na pravoslavni Uskrs 1999. godine, u vrijeme NATO-ovog bombardiranje SRJ postalo je simbolom brutalnosti režima Slobodana Miloševića. Danima su neposredno prije ubojstva Ćuruviju pratili pripadnici Državne sigurnosti, te se pretpostavlja da su sudionici i izvršitelji tog ubojstva. Kurak i Romić su bili pripadnici DB-a izravno na tom slučaju. Tadašnji šef DB Radomir Marković koji se sumnjiči da je nalogodavac već služi višedesetljetnu kaznu za druga zlodjela iz vremena Miloševićevog režima.
Ćuruviji je pucano u leđa, jedan hitac ga je pogodio u glavu, a drugi mu je prošao kroz srce. Ubojice su drškom od pištolja udarile i onesvijestile Slavkovu suprugu Branku Prpu, koja je bila zajedno s njim. Njih dvoje su neposredno prije napada bili na ručku s prijateljima.
Na osnovu podataka koji su objavljeni iz tajnog izvještaja državne sigurnosti pod šifrom “Ćuran”, saznalo se da je Ćuruviju i njegovu suprugu do neposredno pred ubojstvo, neprestano pratilo oko 30 pripadnika Državne sigurnosti.
Inače, najveći krimen mu je bilo kritiziranje Miloševićevog režima u medijima za koje je radio i osobni sukob s “prvom damom” Mirjanom Marković.