Ako vam pukne slijepo crijevo dok ste, na primjer, u Italiji, a niste „obavili papirologiju“, liječenje plaćate iz vlastitog džepa
Piše: Meliha Smajkić, avaz.ba
Tko snosi troškove liječenja građana kojima je, primjerice, potrebna hitna operacija dok putuju izvan Bosne i Hercegovine? Prema informacijama do kojih smo došli, ukoliko je riječ o osiguranicima, ove troškove snose kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja.
Tako osiguranici za vrijeme privremenog boravka u inozemstvu imaju pravo na korištenje zdravstvene zaštite, ali u državama s kojima je BiH zaključila ili preuzela međunarodne ugovore o socijalnom osiguranju. To su: Srbija, Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Mađarska, Turska, Nizozemska, Austrija, Njemačka, Italija, Belgija, Češka i Luksemburg. Troškovi liječenja će biti priznati samo ako se radi o zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva strane države.
Hitni slučajevi
- Osigurane osobe imaju pravo koristiti zdravstvenu zaštitu samo u hitnim slučajevima, odnosno u slučajevima kada je bilo potrebno pružiti liječničku pomoć radi otklanjanja opasnosti za život i zdravlje, a koja se nije mogla predvidjeti ili odgoditi do povratka u Bosnu i Hercegovinu. Troškove sudjelovanja osigurana osoba snosi osobno i nema pravo na povrat. Hitnim stanjima ne smatraju se ona za koja je planirana zdravstvena zaštita, kao što su: dijagnostika, terapijski zahvati, operativni zahvati, porođaj i slično – pojasnio je Riad Kurtalić, glasnogovornik ZZO Tuzlanskog kantona.
Međutim, sve to pada u vodu ako građani prije putovanja nisu izvršili neophodnu proceduru, kao što su utvrđivanje i ocjena zdravstvenog stanja osiguranika.
Ljekarski pregled
Tu procjenu provodi izabrani liječnik, a, kako je pojasnio Kurtalić, na temelju neposrednog liječničkog pregleda, uvida u zdravstveni karton te potrebne laboratorijske i druge dijagnostike.
Osigurana lica koja su koristila zdravstvenu zaštitu u inozemstvu, a prije odlaska nisu pribavila odgovarajuću potvrdu, troškove korištenja zdravstvene zaštite snose lično i nemaju pravo na refundaciju.
Na stranici Fonda zdravstvenog osiguranja RS navedeno je da BiH ima potpisane sporazume s Velikom Britanijom, Slovačkom i Poljskom, u kojima se hitna zdravstvena zaštita pruža na teret zemlje primateljice, a koristi se putovnica BiH. kao dokaz o postojanju prava.
Putno zdravstveno osiguranje
Zbog nepredvidivih situacija i ograničenog broja zemalja u kojima liječenje snose ZZO-ovi, građani se, uglavnom, odlučuju na putno zdravstveno osiguranje koje vrijedi u skoro cijelom svijetu.
- Poznato mi je da kao osiguranik mogu dobiti potvrdu u slučaju hitnog liječenja u većini europskih zemalja, međutim, zbog komplicirane procedure uvijek, pa i kada putujem na nekoliko dana u Hrvatsku, uzmem putno osiguranje. Nedavno sam putovala u Dubrovnik na tri dana i osiguranje platila 10 KM – kazala nam je jedna Mostarka.