PRIČE S PUTOVANJA: Najpoznatiji svjetski dječak koji u javnosti piški

TEKST I FOTO: Misijana Brkić-Milinković

Sjećam se, davno je to bilo, sigurno prije gotovo četiri desetljeća, ujkina dolaska iz inozemstva, s “bauštele” i vrećice pune darova. Između ostalih, tu je, za tatu, bila boca za “žestoka” pića u obliku dječačića koji piški. Ta je boca zauzela svoje mjesto u našoj vitrini kao suvenir iz inozemstva, a mi, djeca, nismo se tada previše bavili podrijetlom toga dječačića koji je, sa svojom valovitom kosom i licem, izgledao poput anđelčića. Samo bez krila.

Glavni grad Belgije, Bruxelles, ima nekoliko znamenitosti po kojima je globalno poznat i koje su danas, u vremenu društvenih mreža i raznoraznih “influenciranja”, najslikanija mjesta u belgijskoj prijestolnici. Uz svjetski poznati Atomium i velebni glavni gradski trg Grand Place koji svojom arhitekturom ostavlja bez daha, tu je svakako i skulptura “Dječačića koji piški”, izvornoga imena: Manneken-Pis. Manneken-Pis je toliko popularan da smo ga doma donijeli na svim suvenirima iz glavnoga grada Belgije: magnetićima za hladnjak, čokoladama, staklenim kuglama…

Za ovu šarmantnu brončanu skulpturu visine oko 55 cm, koja se nalazi u starome dijelu grada između rue de L’Étuve i ulice Chene, pored Grand Placea, veže se nekoliko legendi. Jedna od njih kaže da je Bruxelles u 14. stoljeću bio pod opsadom i kako su gradske zidine sprječavale prodor u grad, osvajači su postavili eksploziv pod gradske zidine. Sve je to vidio dječak Juliaanske i čim su oni koji su postavili eksploziv i zapalili fitilj pobjegli, dječak se pomokrio po gorućem fitilju i tako spasio grad. U znak sjećanja na taj junački pothvat, stanovnici Bruxellesa podigli su spomenik. Druga legenda kaže da je jedan bogati trgovac izgubio svoga sina, pa je zamolio druge ljude da mu pomognu pronaći ga. Nakon nekog vremena, dječačić je pronađen kako u obližnjem vrtu urinira. U znak zahvalnosti prema svima koji su se uključili u potragu, otac je dao izgraditi brončani kipić. Još jedna legenda kaže da je sin plemića napustio procesiju gradskim ulicama kako bi se pomokrio na zid vještičje kuće. Ljutita zbog toga “drskog” poteza, vještica ga je pretvorila u kip. Ono što je činjenica jest da su mnogi kipovi i ranije nosili naziv Manneken-Pis, ali je originalni koji se sada može vidjeti u belgijskoj prijestolnici napravio Jerome Duquesnoy 1619. godine.

Na službenoj stranici glavnoga grada Belgije www.brussels.be, može se, između ostaloga, pročitati:

“Manneken-Pis isprva je bila fontana koja je igrala bitnu ulogu u distribuciji pitke vode od 15. stoljeća. Sustav je bio poznat u cijeloj Europi. Krajem 17. stoljeća kip postaje sve važniji u gradskom životu. Također je preživio bombardiranje Bruxellesa 1695. godine. Manneken-Pis postao je dragocjeno dobro i neprestano uživa u rastućoj slavi…”

Autorica putopisa Misijana Brkić-Milinković ispred kipića Manneken-Pisa u Bruxellesu

Manneken-Piss također nije stalno gol. On ima više od 900 različitih odijela koja mu se odijevaju u posebnim prigodama, a sva su smještena u muzej, Garderobu Manneken-Pisa, udaljena od njega 50-ak metara. Posjet muzeju također je prava pustolovina. Bilo kako bilo, ma što bilo istina o njegovu postanku, brončani dječačić koji piški postao je simbol glavnoga grada Belgije, meta mnogobrojnih napadača koji su ga pokušavali ukrasti ili nagrditi, no svemu je uspješno odolijevao.

Evo i nekih zanimljivosti o kipiću (www.mannekenpis.brussels):

  1. Visok je 55,5 cm i težak 20 kg
  2. Prvi spomen fontane pod nazivom Manneken-Piss potječe iz 1451. godine
  3. Posljednji put kipić je ukraden 1965. i od tada se njegov original čuva u briselskom Gradskom muzeju
  4. Najstarije odijelo u garderobi Manneken-Pisa potječe iz 1747. i dar je francuskog kralja Luja XV.
  5. Prvi službeni garderober Manneken-Pisa imenovan je 1755. Riječ je o Henriju Wautersu.
  6. Da biste poklonili “obleku” Manneken-Pisu, morate poslati službeni zahtjev To donate an outfit, you must send an official request to the Gradskome odboru gradonačelnika i vijećnika Bruxellesa
  7. Najstariji podatak o odijevanju Manneken-Pisa potječe iz 1616. godine
  8. Nakon Belgije, zemlje koje su najviše zastupljene kroz kolekciju odjeće Manneken-Pisa su: Francuska, Španjolska i Italija.
  9. Godine 1619. grad je angažirao umjetnika Jérômea Duquesnoya da napravi novi kipić Manneken-Pisa

I još nešto. Manneken-Pis ima i svoju “sestricu” (Jeanneke-Pis) i kućnoga ljubimca, psa (Zinneke-Pis), koji piški. I oni imaju svoje mjesto na briselskim ulicama. O njima, nekom drugom prigodom.