Prekid okrutnih običaja: Južna Koreja konačno staje na kraj jedenju pasa?

Foto: Internet

Oni koji ubijaju pse mogli bi se suočiti s do tri godine zatvora, dok bi oni koji uzgajaju pse za meso ili prodaju meso pasa mogli služiti maksimalno dvije godine. Međutim, samo konzumiranje mesa pasa neće biti nezakonito.

Južna Koreja je donijela novi zakon, koji ima za cilj do 2027. godine ukinuti klanje i prodaju pasa zbog njihova mesa. Zakon ima za cilj okončati praksu jedenja pasa koja traje stoljećima.

Meso pasa izgubilo je popularnost među potrošačima tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Posebno ga izbjegavaju mladi ljudi. Prema novom zakonu, uzgoj ili klanje pasa radi konzumacije bit će zabranjeni, kao i distribucija ili prodaja pasa mesa. Oni koji budu proglašeni krivima za takve radnje mogli bi završiti u zatvoru, piše BBC.

Oni koji ubijaju pse mogli bi se suočiti s do tri godine zatvora, dok bi oni koji uzgajaju pse za meso ili prodaju meso pasa mogli služiti maksimalno dvije godine. Međutim, samo konzumiranje mesa pasa neće biti nezakonito.

Nova zakonodavna mjera stupit će na snagu za tri godine, pružajući poljoprivrednicima i vlasnicima restorana vremena da pronađu alternativne izvore zaposlenja i prihoda. Morat će predati plan za postupno ukidanje svojih poslovanja svojim lokalnim vlastima.

Vlada je obećala potpunu podršku farmerima pasa, mesarima i vlasnicima restorana koji će biti prisiljeni zatvoriti svoje poslove, iako još nisu razrađeni detalji odštete koja će im biti ponuđena. Prema statistikama vlade, Južna Koreja je imala oko 1.600 restorana s mesom pasa i 1.150 farmi pasa u 2023. godini.

Južnokorejska juha od mesa pasa, nazvana “boshintang”, smatra se delikatesom među starijim Južnokoreanima, ali meso više nije popularno među mladima.

Sadašnji predsjednik Yoon Suk Yeol i njegova supruga posjeduju šest pasa i zalažu se za zabranu konzumiranja mesa pasa. Prema anketi Gallupa prošle godine, samo 8% ljudi je reklo da su probali meso pasa u proteklih 12 mjeseci, što je pad s 27% iz 2015. godine. Manje od petine ispitanika reklo je da podržava konzumaciju mesa pasa.

Prethodne vlade, još od 1980-ih, obećavale su zabranu mesa pasa, ali nisu postigle napredak. Trenutni predsjednik Yoon Suk Yeol i Prva dama Kim Keon Hee poznati su ljubitelji životinja. Skupine za zaštitu prava životinja, koje su dugo zagovarale zabranu, pohvalile su ishod glasanja u utorak.