
Izvor: BHRT/Lamija Kobilica (BEG)
U Bosni i Hercegovini povećan je broj oboljelih od akutnih respiratornih infekcija. Posebno su ugroženi stariji. Cjepiva protiv sezonske gripe uglavnom su potrošena, a liječnici savjetuju preventivne mjere.
Ambulante obiteljske medicine ovih su dana pune pacijenata koji se žale na simptome sezonske gripe Nakon pandemije COVID-19 sve se više govori o cijepljenju protiv sezonske gripe, a građani kažu da pribjegavaju i drugim preventivnim mjerama.
Sredina siječnja obično je period kada sezonska gripa dostiže svoj vrhunac. U Zeničko-dobojskoj županiji situacija je nešto povoljnija.
“Imamo umjereni intenzitet kretanja gripe u odnosu na prethodne godine. Što se tiče cjepiva protiv gripe mi smo dobili nekih 3.500 i to je uglavnom sve potrošeno”. Kaže dr. ALIS KOZICA, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ.
A, pridržavanjem mehaničkih, odnosno fizičkih mjera, kao i vakcinacija, može značajno povećati zaštitu i sigurnost.
“Posebno su ugrožene skupine preko 65 godina života, osobito su ugroženi imuno-kompromitirani. Puno ljudi leži kući, imaju ili upalu pluća ili neke respiratorne tegobe, nadamo se i pozivamo stanovništvo upravo upotrebom preventivnih mjera pokušamo smanjiti pobol u našem društvu”, rekao je SINIŠA SKOČIBUŠIĆ, ravnatelj ZZJZ-a FBiH
dr. ALIS KOZICA, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ savjetuje: “Prilikom kašljanja da se kašlje i kiše u lakat. Najbolje bi bilo da imamo maske te da ih nosimo, odnosno da imamo distancu od jednog metra, jer se na toj distanci prigodom kašljanja, kihanja, putem kapljica virusi ne prenose”.
U Republici Srpskoj zabilježen je porast oboljelih od respiratornih infekcija, najviše djece školskog uzrasta i osoba srednje životne dobi. Simptomi uključuju vrućicu i zimicu. U Federaciji Bosne i Hercegovine do kraja 2024. godine cijepljeno je više od 25.000 osoba, što predstavlja važan korak u zaštiti javnog zdravlja.
Be the first to comment