Lorin je pobjedila sa pjesmom Tatoo (Tetovaža)
U napetoj završnici koju je odlučilo glasovanje publike, priopćeno je da je ovogodišnja pobjednica Pjesme Eurovizije švedska predstavnica Lorin i njoj je to druga pobjeda na ovom takmičenju.
Lorin je 2012. u Bakuu trijumfirala s pjesmom Euforija, koja je postala veliki hit, a ovo je sedma pobjeda Švedske na ovom popularnom muzičkom takmičenju.
Pjevačica je posle fanfara izjavila da samo žudi za čašom vina i uzbuđeno dodala da je „nerealno” to što se dogodilo.
„Zar nije predivno”, rekla je.
Na pitanje treba li ograničiti broj učešća jednog izvođača na takmičenju, ona se našalila:
„Ne znam, možda dođem još koji put”.
Žuta i plava su bile boje večeri, ne samo zbog pobjednice već i zbog Ukrajine.
Manifestacija je ove godine, zbog rata umjesto tamo održana u Liverpoolu, a između 26 finalista, za favorite su odranije važile Švedska, kao i Finska sa pesmom Ča-ča-ča izvođača Karije, koji je osvojio drugo mjesto.
Hrvatska grupa Let 3 je puno više oduševila publiku, nego nacionalne žirije, tek posle glasovanja porukama stigli su na sredinu tabele.
AUTOR FOTOGRAFIJE,AARON CHOWN
Nacionalni žiriji širom Europe maksimalnih 12 bodova najviše su davali švedskoj pevačici Lorin, ukupno 340 bodova.
Hrvatski predstavnici, riječka grupa Let 3, pesmom Mama ŠČ o „malom, podlom psihopatu” i ludim scenskim nastupom u vojnim kaputima i na kraju u donjem vešu i s raketama u rukama ponovo je ostavila upečatljiv dojam.
Pjesmu mnogi tumače kroz aluzije na ruskog predsjednika Vladimira Putina, a pažnju su privukli već polaskom u Liverpool, gdje se grupa zaputila traktorom.
Poslije glasovanja publike, skočili su na 13. mjesto gdje su završili takmičenje.
Veterani riječke gitarske scene sa karakterističnim brkovima, nastali još u Jugoslaviji prije više od 35 godina, početkom travnja su prikazali ovo posebno dizajnirano omanje vozilo zlatne boje „na električni pogon od obnovljivih izvora energije”, za koje kažu da je „simbol transhumanizma”.
Koliko je interesiranje za ovo planetarno muzičko takmičenje pokazuje i to što su ulaznice za finale rasprodate za 36 minuta, a koštale su od 30 do 380 funti.
Prema pravilima, svi takmičari su obavezni da uživo pjevaju, bez obzira što su neki nastupi i fizički zahtjevni.
Nacionalni žiriji širom Europe maksimalnih 12 bodova najviše su davali švedskoj pevačici Lorin.
Osim pobjednice i Hrvatske, u finalu su nastupili: Slovenija, Srbija, Moldavija, Švicarska, Finska, Češka, Izrael, Portugal, Norveška, Albanija, Cipar, Estonija, Belgija, Austrija, Litvanija, Poljska, Australija i Armenija.
Šest zemalja – takozvana Velika petorka: Francuska, Njemačka, Italija, Španjolska i Velika Britanija, i prošlogodišnja pobjednica Ukrajina – nastupile su u finalu bez prethodnog takmičenja.
Domaćin ovogodišnje Pjesme Eurovizije trebalo je da bude Ukrajina, koja je prošle godine pobjedila u Torinu, ali je zbog ruske invazije procijenjeno da nema uvjeta za organizaciju.
Stoga je domaćinstvo dodeljeno Velikoj Britaniji, čiji je predstavnik prošle godine bio drugoplasiran.
BBC