PRIČE S PUTOVANJA: Čudesni drvored čempresa i skrivena crkvica sv. Antuna

TEKST I FOTO: Hercegovina24

Korčula, otok nestvarne ljepote, Korkyra Melaina ili Corcyra Nigra kako su je zvali stari Grci i Latini, krije mnoštvo zanimljivosti i čudesnih kutaka, koje za posjeta ovome blagu usred Jadrana, nikako ne smijete propustiti. Jedna od tih zanimljivosti svakako je i drvored piramidalnog čempresa u korčulanskom naselju Sv. Antun, a put kroz drvored i 102 visoke kamene stube, vodi do vrha – Glavice sv. Antuna, odakle pogled “puca” na obližnju Lumbardu i Pelješac te cijeli korčulanski arhipelag, gdje se posebno ističe otočić Badija.

Drvored piramidalnog čempresa zasađen je prije više od 300 godina, točnije 1708. Godine 1948. proglašen je zaštićenim prirodnim područjem. Zeleni zid koji uokviruje stube, s istočne je strane sastavljen od 35, sa zapadne – s 33 čempresa. Opseg najtanjeg čempresa u prsnoj visini iznosi 12 centimetara, a najdebljeg 2,28 metara. Na vrhu stuba putnike namjernike dočekuje kameni portal s grbom obitelji Španić.

Prolaskom kroz kameni portal naći ćete se na malom popločanom trgu gdje je u 14. stoljeću podignuta crkvica sv. Antuna Pustinjaka. U vrijeme biskupa Španića, koncem 17. stoljeća, obnovljena je, i danas posvećena sv. Antunu Padovanskom. Na kući uz crkvu nalaze se reljefi sv. Antuna Pustinjaka i sv. Antuna Padovanskog.

Ovo mjesto idealno je za svakoga tko želi pobjeći od užurbane korčulanske ljetne svakodnevice u malu oazu koja odiše smirajem i tišinom. No ne samo u ljeto. Drvored piramidalnog čempresa i Glavica sv. Antuna zapravo su izvrsno mjesto za posjetiti u bilo koje doba godine. I na vrhu zastati, sjesti, kroz gusto granje baciti pogled na Badiju, proviriti iza crkvice sv. Antuna i otkriti skrivenu ljepotu ove korčulanske destinacije.

HERCEGOVINA24